Atrakcje - Piesza Turystyka

Piesza Turystyka

W okolicach Szklarskiej Poręby na wędrowców czeka ok. 100 km pieszych szlaków turystycznych. Od ich węzłów w centrum miasta rozchodzą się promieniście szlaki czerwony, niebieski, żółty i czarny, prowadzące w stronę Karkonoszy.

Unikatowe na skalę światową ekosystemy roślinne czekają na was w rezerwatach "Śnieżne Kotły" i "Hala Izerska" oprócz tego warto zobaczyć fantazyjnie uformowane przez naturę grupy skalne, malownicze wodospady (Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki).

Planując trasy wędrówek pamiętajcie o możliwości poznania czeskich Karkonoszy, korzystając z pieszych przejść granicznych przy Głównym Szlaku Sudeckim oznakowanym kolorem czerwonym.

Wybierając się na dłuższą wyprawę schronienie znajdziesz w górskich schroniskach, których sieć splata ze sobą szlaki polskich i czeskich Karkonoszy.

Na bez wysiłkowe pokonanie przewyższenia od stóp Szrenicy po jej szczyt pozwoli ci 2 etapowy wyciąg krzesełkowy. Wybierając szlak niebieski lub czarny, które obiegają szeroką pętlą Szklarską Porębę poznasz historię miasta, jego najcenniejsze zabytki i miejsca owiane legendami, których w Karkonoszach jest wiele.

ZAPAMIĘTAJ - jest to legendarna kraina Ducha Gór, zwanego Rzepiórem lub Liczyrzepą, który nie raz płata figle wędrowcom nie umiejącym okazać należnego naturze szacunku.

Szlak: niebieski

Czas przejścia: Dojście: 1 g 30 min, Powrót 1 g 35 min

Odległość: 5,5 km

Opis trasy:
Trasa spacerowa łączy dwie części miasta i umożliwia poznanie starej Szklarskiej Poręby z grupami skalnymi w jej obrębie. Liczne punkty  widokowe, zagajniki i pola.

Długość i czas przejścia trasy:

1. Szklarska Poręba Górna
2. Kościół pod Sowińcem 1,2 km 25 min
3. Szkl. Por. Średnia, ul. Hofmana 2,5 km 45 min
4. Złoty Widok 3,5 km 1 g
5. Szklarska Poręba Dolna 5,5 km 1 g 30 min

Szlak: zielony

Czas przejścia: Dojście: 1 g, Powrót 1 g

Odległość: 3,5 km

Opis trasy:
Trasa łatwa, atrakcyjna krajobrazowo. W dolinie Kamiennej liczne formy skalne i pozostałości działalności górniczej. Odcinek końcowy przechodzi  przy  wodospadzie Szklarki. Koło wodospadu schronisko i bufet

Długość i czas przejścia trasy:

1. Szklarska Poręba Górna
2. Szklarska Poręba Górna PKS 0,5 km 10 min
3. Czerwona Jama (motel "Relax") 2 km 35 min
4. Wodospad Szklarki 3,5 km 1 g

Szlak: zielony

Czas przejścia: Dojście: 1 g 45 min, Powrót 1 g 15 min

Odległość: 3,5 km

Opis trasy:
Długa i bardzo uczęszczana trasa na wierzchowinę Karkonoszy. Trasa z małymi wyjątkami prowadzi cały czas jednostajnie pod górę. Atrakcyjne obiekty krajoznawcze : skałki nad Kamienną, zabudowania huty szkła "Julia" i wodospad Kamieńczyka. Niezapomniane widoki z Hali Szrenickiej.

Długość i czas przejścia trasy:
1. Szklarska Poręba Górna
2. Huta "Julia" 1 km 15 min
3. Wodospad Kamieńczyka 3 km 50 min
4. Hala Szrenicka 5,5 km 1 g 45 min

Szlak: zielony, czarny

Czas przejścia: Dojście do dolnej stacji wyciągu: 30 min, Przejazd wyciągiem: 25 min

Odległość: 5 km

Opis trasy:
Szlak prowadzi łagodnie pod górę ul. Turystyczną. Przy dolnej stacji wyciągu interesujące grupy skalne: Głowacz i Marianki.. Z pośredniej stacji, zielony szlak łącznikowy doprowadza do szlaku żółtego prowadzącego ze Szklarskiej Poręby do schr. "Pod Łabskim Szczytem"

Długość i czas przejścia trasy:

1. Szklarska Poręba Górna
2. Szklarska Poręba Górna PKS 0,5 km 10 min
3. Dolna stacja wyciągu na Szrenicę 2 km 30 min
4. Pośrednia stacja wyciągu 3,4 km 40 min
5. Górna stacja wyciągu 4,8 km 55 min
6. Szrenica 5,3 km 1 g 5 min

Szlak: żółty, zielony

Czas przejścia: Dojście: 2 g 45 min, Powrót 2 g 15 min

Odległość: 8,5 km

Opis trasy:
Drugi szlak wyprowadzający ze Szklarskiej Poręby na wierzchowinę Karkonoszy i dojście do Śnieżnych Kotłów. Uczęszczany jest zwłaszcza w dolnym odcinku do schr. "Pod Łabskim Szczytem". W dolnej części szlak przechodzi przez dawne tereny poszukiwań złota (Złote Jamy), odcinek powyżej Hali Pod Łabskim Szczytem widokowy. Niepowtarzalny widok na Śnieżne Kotły i panoramę Karkonoszy.

Długość i czas przejścia trasy:

1. Szklarska Poręba Górna
2. Szklarska Poręba Górna PKS 0,5 km 10 min
3. Złote Jamy 2 km 30 min
4. Odejście drogi do pośr. st. wyciągu 4,5 km 1 g 10 min
5. Kukułcze Skały 5,5 km 1 g 30 min
6. Schr. "Pod Łabskim Szczytem" 6 km 1 g 40 min
7. St. TV nad Śnieżnymi Kotłami 8,5 km 2 g 40 min

Szlak: czerwony

Czas przejścia: Dojście: 2 g 20 min, Powrót 2 g 20 min

Odległość: 9,5 km

Opis trasy:
Niemęcząca trasa spacerowa, prowadząca cały czas wygodną drogą początkowo przez osadę Marysin, potem przez zwarte lasy dolnoreglowe. Przy drodze kilka interesujących grup skalnych (Koniki, Sokolik). Na trasie brak obiektów gastronomicznych. Od Trzech Jaworów można wrócić do Szklarskiej Poręby przez Michałowice i wodospad Szklarki.

Długość i czas przejścia trasy:

1. Szklarska Poręba Górna 0 km 0 min
2. Szklarska Poręba Górna PKS 0,5 km 10 min
3. Odejście od szlaku czarnego 1,5 km 25 min
4. Leśniczówka Łysa Góra 3 km 45 min
5. Sokolik 4 km 1 g
6. Trzy Jawory 6,5 km 1 g 40 min
7. Jagniątków 9,5 km 2 g 20 min

TURYSTYKA ROWEROWA

W 2001 roku w okolicach Szklarskiej Poręby oddano do użytku pierwszych 12 tras rowerowych o łącznej długości 278,3 km. W tej chwili jest już ok 500 km a ich oferta ciągle się powiększa. Trasy stanowią zróżnicowany poziom trudności - od tras rekreacyjnych, aż po szlaki podnoszące poziom adrenaliny.
Dla turystów, którzy przybędą w Góry Izerskie bez roweru, są udostępnione wypożyczalnie sprzętu sportowego, które zapewniają również pełny serwis.

Bliska odległość Szklarskiej Poręby od granicy stanowi znakomity punkt wypadowy do pobliskich Czech. Polskie trasy rowerowe łączą się z czeskimi trasami rowerowymi.
Przez Szklarską Porębę przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy "Liczyrzepa" ER-2 z Zittau do Mieroszowa, z którego można podziwiać całe Sudety.

Oficjalny sezon rowerowy w miasteczku zaczyna się w majowy weekend. W sierpniu organizowany jest Festiwal Rowerowy Bice Action, w którym uczestniczą rowerzyści startujący w Pucharze Polski w Zjeździe i Downhillu oraz w maratonie rowerowym. We wrześniu przez Szklarską Porębę przejeżdżają uczestnicy wyścigu Tour de Pologne.

Zanim wyruszysz w trasę przygotuj swój rower
Ze względu, że większość tras rowerowych w Szklarskiej Porębie przebiega przez tereny leśne, kamieniste, najlepiej zaopatrzyć się w rower górski, który musi mieć sprawny układ napędowy i hamulcowy. Warto również zabrać ze sobą kask, okulary, rękawice i ochraniacze, szczególnie na trasach o większym stopniu trudności.

Propozycje rowerowych tras:

Trasa nr 1 - Mała Szklarska Pętla
Długość trasy - 13 km.
Rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi ulicami obok stadionu do kościoła p.w. Bożego Ciała. Szlak ten daje nam możliwość wstępnego poznania okolicy, zwiedzając po drodze Muzeum w Szklarskiej Porębie, dom malarza czeskiego - Wlastimila Hofmana, Chybotek. Wracamy ulicą Górną, na Białą Dolinę do centrum miasta.

Trasa nr 2 - Trasa Kongeneracji
Długość trasy - 50 km.

Jadąc podziwiamy polską część Gór Izerskich i czeskie Karkonosze. Trudności trasy (ostre podjazdy, szutrowa nawierzchnia) rekompensują wspaniałe widoki. Szlak łączy się z czeską trasą rowerową nr 2.
Trasa zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, skąd jedziemy w kierunku ośrodka wczasowego "Południowy Stok", gdzie możemy skorzystać ze wspaniałych właściwości źródlanej wody (źródełko Zdrowia i Miłości). Stąd kierujemy się w stronę Gór Izerskich, przejeżdżając obok najwyżej położonej w Europie kopalni kwarcu "Stanisław" (obecnie nieczynna), do drogi prowadzącej do Jakuszyc. Granicę państwa przekraczamy na przejściu drogowym w Jakuszycach. Po czeskiej stronie zwiedzamy okolice Harrachova (centrum miasta i Wodospad Mumlavy, słynna mamucia skocznia). Następnie udajemy się w drogę powrotną do Polski.

Trasa nr 3 - Trasa Radiowej Trójki
Długość trasy - 20 km.
Trasa prowadzi wokół Szklarskiej Poręby. Przed podróżą lepiej jest sprawdzić stan techniczny roweru i potrenować na szlakach łatwiejszych, ponieważ jest to trasa trudna.
Trasa zaczyna się na Skwerze Radiowej Trójki, następnie jedziemy przez centrum, obok Starej Chaty Walońskiej, a dalej Wodospadu Szklarki, aż do Zakrętu Śmierci. Stąd kierujemy się na Białą Dolinę, a następnie do Rozdroża pod Kamieńczykiem. Dojeżdżamy do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, skąd udajemy się z powrotem na Skwer Radiowej Trójki.

Trasa nr 4 - Łącznik Trzech Dzielnic
Długość trasy - 9 km.

Jedna z łatwiejszych tras. Zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby Górnej (przy IT). Zjeżdżamy do Szklarskiej Poręby Dolnej obok kościoła p.w. Bożego Ciała, następnie obok CRR KRUS, ulicą Waryńskiego. Wracamy ulicą Armii Krajowej.

Trasa nr 5 - Zdrowa Trasa Vitaralu
Długość trasy - 19 km.
Dość łatwa trasa, co umożliwia podziwianie pięknych widoków. Zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, skąd udajemy się do parkingu Kamieńczyka, a następnie leśnymi drogami do Drogi pod Reglami. Z powrotem jedziemy ulicą Kasprowicza.

Trasa nr 6 - Pętla "Trzy Jawory"
Długość trasy - 8 km.
Dość łatwa trasa. Zaczyna się na krzyżówce przy Łagodnej w pobliżu Michałowic. Przejeżdżamy obok kamieniołomu granitu, dojeżdżając do węzła szlaków w Michałowicach i wracamy przez Rozdroże przy Trzech Jaworach. Jest to dodatkowa pętla do tras nr 5 i 7.

Trasa nr 7 - Pętla dwóch rzek
Długość trasy - 30 km.
Trasa dość trudna. Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Prowadzi przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie do Górzyńca. Wracamy przez Piechowice Drogą pod Reglami.

Trasa nr 8 - U podnóża Wysokiego Grzbietu - Samolot
Długość trasy - 35 km.
Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami Gór Izerskich. Szlak jest naprawdę godny polecenia ze względu na piękne widoki. Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Z centrum kierujemy się na drogę prowadzącą obok kopalni "Stanisław", dojeżdżamy do Orla i jedziemy na Przełęcz Szklarską. Do Szklarskiej Poręby wracamy drogą wzdłuż nieczynnego torowiska.

Trasa nr 9 - Trasa Towarzystwa Izerskiego
Długość trasy - 18,5 km.
Dość łatwa trasa. Prowadzi drogami Gór Izerskich, skąd będziemy podziwiać malownicze widoki. Zaczyna i kończy się na Orlu, przebiegając przez Szklarską Porębę - Jakuszyce.

Trasa nr 10 - Trasa Interferii
Długość trasy - 48 km.
Trasa ma swój początek na ulicy Wysokiej, przy DW "Górnicza Strzecha". Jedziemy do Jakuszyc przez Osiedle Huty, następnie drogą przez Orle, podziwiając piękne widoki. Przejeżdżamy obok Chatki Górzystów, docierając do Świeradowa Zdroju. Do Szklarskiej Poręby wracamy Drogą Sudecką.

Trasa nr 11 - Trasa Gazety Wyborczej
Długość trasy - 14 km.
Dość łatwa trasa. Zaczyna się i kończy w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Prowadzi przez Białą Dolinę w kierunku Jakuszyc. Powrót może być utrudniony, ponieważ wracamy ruchliwą szosą E-65.

Trasa nr 12 - Trasa Artystyczna
Długość trasy - 12 km.
Jadąc tą trasą zapoznamy się z życiem artystycznym Szklarskiej Poręby.
Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Jedziemy do Esplanady, gdzie będziemy podziwiać dzieła państwa Beaty i Janusza Koneckich (Galeria "Kokon"), następnie zatrzymamy się przy cmentarzu, na którym jest grób Wlastimila Hofmana. Potem obejrzymy Muzeum w Szklarskiej Porębie (oddział Muzeum Okręgowego)

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.